Tento vzorek se rozměrově vejde do jednoho z políček kvalitního dřevěného podnosu. Podnos má 12 políček a díky bytelné konstrukci ho můžete využít k přenášení vzorků např. z kabinetu do učebny. Podnos byl kompletně vyrobený českou firmou. K objednávkám nad 4.000,- kč dostanete navíc tento podnos ZDARMA
VÁPENEC 253
Cena: 450 Kč
VÁPENEC
Vápenec (v tomto případě organodetritický vápenec) devonského stáří tvoří světle šedobílou hrubozrnnou horninu.
Vápence jsou horniny převážně složené z kalcitu, což je uhličitan vápenatý a díky různým přimíšeninám mají rozmanité barvy. Bývají většinou jemnozrnné až celistvé. Vápence často obsahují zbytky živočichů a rostlin ve formě zkamenělin.
Často se používá klasifikace vápenců podle geneze a to na chemogenní, organogenní a detritické. Vápence chemicky vysrážené nebo vysrážené za spolupůsobení organismů vzniká na mnoha místech ze sladkých vod. Voda obsahující oxid uhličitý rozpouští uhličitan vápenatý při pohybu horninami a vysráží jej opět na místech , kde odpařováním vody nebo snížením tlaku oxidu uhličitého dochází ke zvýšení koncentrace uhličitanu vápenatého. Klasifikace vápenců je zatím jednou z nejsložitějších klasifikací vůbec.
Uvnitř vápencových masívů také vznikají rozsáhlé jeskyně a propasti.
Vápence se využívají v hutnictví jako přísada do vysokých pecí, výroba vápna, štěrkový kámen a strukturně zajímavé se využívají v sochařství a na obklady.
Další VÁPENEC naleznete ve jmenném rejstříku vzorků