Tento vzorek se rozměrově vejde do jednoho z políček kvalitního dřevěného podnosu. Podnos má 12 políček a díky bytelné konstrukci ho můžete využít k přenášení vzorků např. z kabinetu do učebny. Podnos byl kompletně vyrobený českou firmou. K objednávkám nad 4.000,- kč dostanete navíc tento podnos ZDARMA
PYRIT 1044
Cena: 450 Kč
PYRIT
Pyrit (také nazýván jako kočičí zlato) vytváří zlatavé, kovově lesklé, neprůsvitné, navzájem se prorůstající krystaly a kusové agregáty tvořící celý vzorek.
Pyrit je disulfid železa a jako minerál je téměř všudypřítomný, byť se většinou vyskytuje jen v malých množstvích: vzniká pochody v rozmanitých geologických prostředích a bere na sebe nejrůznější podoby. Je vůbec nejrozšířenějším sulfidem v zemské kůře. Přestože je velmi hojný a obsahuje vysoké procento železa (cca 47 %) nikdy nebyl vhodný kvůli vysokému obsahu zbylé síry jako železná ruda. Pyrity někdy obsahují nepatrné příměsi arsenu, niklu, mědi, stříbra, zinku a zlata a to buď v podobě atomů přímo v krystalové struktuře, nebo ve formě mikroskopických vtroušenin minerálů obsahující některý z výše uvedených kovů. V připovrchových podmínkách se pyrit působením vody a kyslíku snadno rozkládá, přičemž se uvolňuje kyselina sírová: ta atakuje okolní horninové prostředí s nímž reaguje za vzniku různých síranů. Pyrit vniká také za spolupůsobení bakterií v usazených horninách s obsahem organické hmoty, v bitumenozních vápencích nebo v některých prachových břidlicích. V malém množství je v podobě zrn běžný i ve vyvřelých horninách, častý je na hydrotermálních žilách.
Pyrit byly v těženy v římské době pro obsah zlata (oblast Rio Tinto), pyritonosné břidlice sloužily jako surovina pro výrobu kyseliny sírové a kamence.
Další PYRIT naleznete ve jmenném rejstříku vzorků