Tento vzorek se rozměrově vejde do jednoho z políček kvalitního dřevěného podnosu. Podnos má 12 políček a díky bytelné konstrukci ho můžete využít k přenášení vzorků např. z kabinetu do učebny. Podnos byl kompletně vyrobený českou firmou. K objednávkám nad 4.000,- kč dostanete navíc tento podnos ZDARMA
MRAMOR 526
Cena: 430 Kč
MRAMOR
Mramor (krystalický vápenec) tvoří mléčně bílou, všesměrnou, středně zrnitou horninu s nerovnými lomnými plochami tvořenou bělavě průsvitným kalcitem.
Mramory (krystalické vápence a dolomity) jsou metamorfované karbonátové horniny tvořené převážně kalcitem a dolomitem. Bývají bělavé nebo různě pestře zbarvené , většinou podle toho, jaké příměsi obsahují. Příměsi bývají zkoncentrovány do různě zbarvených proužků, často detailně zvrásněných. Podle poměru kalcitu a dolomitu a podle poměru karbonátů a silikátů můžeme mramory rozdělit do několika základních odrůd jako např. krystalické vápence, dolomitické vápence, kalcitické dolomity aj. Minerály tvořící příměs v mramorech závisí na výchozím složení a na stupni metamorfózy. Mramory v asociaci s fylity proto mohou obsahovat tremolit, křemen, albit, epidot, zoisit, mastek, serpentin, v mramorech v asociaci se svory se vyskytuje tremolit, aktinolit, muskovit, diopsid a v mramorech tvořící vložky v pararulách bývá flogopit, forsterit, plagioklas, diopsid, granát, skapolit spinel, chondrodit aj.
Krystalické vápence jsou důležitou surovinou pro výrobu cementu, používají se v chemickém průmyslu, v cukrovarech a v zemědělství jako hnojiva. Jsou nejvýznamnějším materiálem sochařským a nejvyhledávanějším materiálem na obkladové desky.
Další MRAMOR naleznete ve jmenném rejstříku vzorků