Tento vzorek se rozměrově vejde do jednoho z políček kvalitního dřevěného podnosu. Podnos má 12 políček a díky bytelné konstrukci ho můžete využít k přenášení vzorků např. z kabinetu do učebny. Podnos byl kompletně vyrobený českou firmou. K objednávkám nad 4.000,- kč dostanete navíc tento podnos ZDARMA
KASITERIT 1019
Cena: 900 Kč
KASITERIT
Kasiterit (starší český název cínovec) vytváří hnědočerné, skelně lesklé, průsvitné krystaly zarůstající do mléčně zbarveného křemene.
Kasiterit je oxid ciničitý, který je hlavní rudou cínu. Ložiska kasiteritu jsou vázána na autometamorfně přeměněné cínonosné žuly (greiseny) a s nimi spjaté hydrotermální žíly, dále na některé pegmatity a kontaktně metasomatické skarny, na hydrotermální žíly spjaté s vulkanity a na vulkanosedimenty. Kasiterit je velmi odolný, takže po zvětrání původních matečních hornin se dostává do říčních náplavů, v nichž se díky své poměrně vysoké hustotě hromadí. Náplavy jsou dnes hlavním světovým zdrojem tohoto minerálu.
Po zpracování kasiteritu se cín používá především do slitin (bronzy, ložiskové kovy, liteřina), na pocínování plechů, na výrobu staniolu a kuchyňského nádobí, dále na kontakty v elektrotechnice, v chemickém, sklářském, textilním a farmaceutickém průmyslu. V dřívějších dobách se využíval na výrobu cínového nádobí, přepychových rakví, výrobu zvonů a děloviny či varhanních píšťal.
Další KASITERIT naleznete ve jmenném rejstříku vzorků