Tento vzorek se rozměrově vejde do jednoho z políček kvalitního dřevěného podnosu. Podnos má 12 políček a díky bytelné konstrukci ho můžete využít k přenášení vzorků např. z kabinetu do učebny. Podnos byl kompletně vyrobený českou firmou. K objednávkám nad 4.000,- kč dostanete navíc tento podnos ZDARMA
AMONIT Dactylioceras sp. 1747
Cena: 350 Kč
AMONIT Dactylioceras sp.
Druhohorní amonit Dactylioceras sp. nejspíše Dactylioceras commune (spodní jura, cca 180 Mio. let) má zlatavou barvu způsobenou tím, že schránku pokrývá (a někdy nahrazuje) vrstva pyritu. Tyto amoniti zarůstají do jemnozrnné černé břidlice spolu s ostatními amonity jako např. Hildoceras, Phylloceras aj.
Amoniti jsou skupinou vyhynulých měkkýšu s pevnou schránkou patřící k hlavonožcům (Cephalopoda) podskupinou Ammonoidea. Díky dobře zachovalým fosilním schránkám jsou amoniti vynikajícím vodítkem při geologickém datování horninových vrstev, takže podle nich můžeme zjistit i migrace, sezónní migrace, hloubku moří, slanost, a to nejdůležitější - stáří hornin. Vytvářeli aragonitové schránky různého typu, kde samotná schránka se skládá z protokonchy, fragmokomu a obývací komory. Měkké části těchto živočichů se téměř nezachovaly, díky moderním metodám bylo zjištěno osm až deset ramen. Amoniti (a i ostatní hlavonožci) byli patrně vynikajícími plavci, vedli aktivní způsob života. Živili se rybami, ostatními korýši a měkkýši, ale i oni se stávali potravou velkých dravců, jako např. žraloci, ichtyosauři, mosasauři aj.
Takto "zlaté" amonity na černé břidlici můžeme získat pouze v lomu v Holzmadenu.
Další AMONIT Dactylioceras sp. naleznete ve jmenném rejstříku vzorků